Rozpoczynamy cykl wpisów, w którym będziemy starali się sukcesywnie odpowiadać na pytania, które często otrzymujemy.
Mamy nadzieję, że taka forma prezentowania naszego podejścia i rozwiązania przypadnie Państwu do gustu.
Dzisaj dotykamy tematu automatyzacji. Poniżej znajdziecie Państwo, klika zagadnień, które często
przewijają się podczas spotkań.
_____________________________________________
Pytanie: Automatyzacja procesów cyfrowych w fabrykach stała się rzeczywistością.
Jak z punktu widzenia doświadczenia pracowników SYLOS oceniacie ten proces na rynku polskim?
Odpowiedź: MP (Michał Pytlak)
Ten proces trwa, jednak z nierównym nasileniem. Jeżeli spojrzymy na duże przedsiębiorstwa produkcyjne, zwłaszcza te z kapitałem zagranicznym, zauważymy duże zaangażowanie w cyfrową transformację.
Tam, pojęcie Industry 4.0 jest już od dawna bardzo istotnym, konkretnym hasłem, które napędza zmiany i przyspiesza cyfrową transformację.
Z drugiej strony mamy wiele przedsiębiorstw, które w tym momencie nie dostrzegają potrzeby (lub nie chcą dostrzegać) wdrażania tego typu rozwiązań na swoim polu. Powodem takiego podejścia są oczywiście koszty i ogólny problem z zasobami ludzkimi. Dodatkowo, cyfrowa transformacja bardzo często wymusza modernizację infrastruktury IT w firmie… i tu wracamy do poprzedniego zdania, koło się zamyka.
Pytanie: Co tak naprawdę składa się na koszty automatyzacji przedsiębiorstwa wytwórczego, czy produkcyjnego?
Odpowiedź: MP
Automatyzacja procesów produkcyjnych nie jest już pojęciem nowym i obowiązuje od wielu lat. Jest standardem, który funkcjonuje w większej lub mniejszej postaci praktycznie w każdym przedsiębiorstwie.
Popularność rynkowa tego typu rozwiązań automatycznie zmniejsza ich koszty.
Bardziej ciekawa jest kwestia kosztów rozwiązań IoT, które są przecież fundamentalnym elementem Industry 4.0. To daje nadzieję na szybszy rozwój cyfrowej transformacji w polskim sektorze produkcyjnym. Oczywiście musimy pamiętać o warstwie aplikacji, która wykorzystując chociażby ekosystem IoT, pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt.
Ciekawostka
Raport GP. Bullhound, 2019 podaje ciekawe dane dotyczące kosztów automatyzacji.
(W latach 2007–2014 koszt jednostek robotów spadł z 550 000 USD do 20 000 USD, a koszt urządzeń IoT spadł z 40 000 do 100 USD).
Pytanie: Co dla was jest największym wyzwaniem jeżeli chodzi o zarządzanie danymi w Industry 4.0?
Odpowiedź: MP
Na pewno infrastruktura IT klienta. Problemem może być nie tylko warstwa obliczeniowa, ale również miejsce i sposób przechowywania zebranych informacji.
W SYLOS zbudowaliśmy nowoczesny i wydajny moduł do obsługi przepływu i kolekcjonowania danych. Jest on w stanie przyjąć i obsłużyć praktycznie każdą ilość informacji, jednak obok zaimplementowanych mechanizmów data capturing oraz odpowiednio dobranych silników bazodanowych należy odpowiednio do tego dostosować infrastrukturę klienta. Dlatego projekty Industry 4.0 często wymuszają na klientach inwestycje w działy IT.
Ciekawostka
Fabryki i przemysł wytwórczy generują rocznie 1,8 petabajta danych. To dwa razy więcej niż inne sektory
Pytanie: Jakie największe przeszkody napotykacie pod kątem zasobów ludzkich podczas procesu transformacji cyfrowej sektora produkcyjnego?
Odpowiedź: MP
My patrzymy na tą kwestię z dwóch perspektyw. Pierwsza to nasza własna, gdzie musimy zapewnić kompetentny zespół programistów, którzy są osadzeni w świecie przemysłu i produkcji. Rozumieją mechanizmy i procesy produkcyjne. Bardzo starannie dobieramy ludzi i nie będę ukrywał, że nie jest to łatwy proces.
Drugi aspekt, to zasoby klienta, które również są dla nas kluczowe. W tym przypadku mamy bardzo dobre doświadczenia. Póki co, zawsze trafialiśmy na bardzo profesjonalne i zaangażowane zespoły projektowe, które starannie pomagały nam opisać procesy a potem je wdrożyć. Ludzi produkcji, często cechuje olbrzymia pasja do tego co robią. Nie ma znaczenia czy jest to przedstawiciel biznesu, produkcji, automatyki, czy zespołu IT. Produkcja jest po prostu ciekawa.
_____________________________________________
Jeżeli interesuje Cię nasz podejście i rozwiązania
Zapraszam do kontaktu
Michał Pytlak
CEO
_____________________________________________