Internet Rzeczy – a miały być tylko testy …

Na całym świecie, co sekundę z Internetem łączy się bardzo wiele urządzeń. Do końca 2021 roku, według różnych szacunków, do sieci ma być ich podłączonych nawet do 50 miliardów. Daje to olbrzymie możliwości, ale stawia też wyzwania, jak ten potencjał wykorzystać.

IoT, czyli Internet Rzeczy, to nie tylko domena Smart Home. Te technologie znajdują doskonałe zastosowanie również w produkcji i logistyce. To jeden z fundamentów idei Industry 4.0, czyli cyfrowej transformacji w przemyśle.

Od lat wspieramy naszych klientów z sektorów produkcyjnych we wdrażaniu rozwiązań, które usprawniają procesy biznesowo- produkcyjne. Jakiś czas temu stanęliśmy przed koniecznością stworzenia modułu, który pozwoliłbym naszej platformie SYLOS, komunikować się z urządzeniami IoT.

Punktem wyjścia były bieżące potrzeby klientów, takie jak chociażby – komunikacja z wagami wjazdowymi, czy elementami automatyki w maszynach produkcyjnych.

Łatwość wdrożenia i doskonały UX

Chcieliśmy zbudować uniwersalne rozwiązanie, które będziemy mogli łatwo zaimplementować bez względu na środowisko produkcyjne. Chcieliśmy zbudować narzędzie, które potrafi kolekcjonować dane oraz potrafi je gromadzić hybrydowo (lokalnie u klienta oraz w chmurze obliczeniowej).

Najistotniejszą wartością dla naszego modułu miała być nie tylko agregacja danych ale również odpowiednia ich prezentacja. UX to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru tego typu rozwiązań.

Interfejs systemu

Interfejs systemu

Wszystko w świecie tworzenia oprogramowania musi zacząć się od POC, czyli nieśmiertelnego Proof of Concept. Nie inaczej było w naszym przypadku, jednak my postanowiliśmy pójść trochę dalej.

Po pierwsze zdecydowaliśmy się przeprowadzić dwa POC’e, w dwóch różnych miejscach o zupełnie innej charakterystyce (chcieliśmy osiągnąć jak najszersze spektrum analityczne).

Po drugie postanowiliśmy oprzeć nasze prace o urządzenia posiadające certyfikację do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, oraz aktywne wsparcie techniczne. Oczywiście na rynku dostępna jest spora ilość urządzeń, opartych również o rozwiązania Open Source, jednak rzadko posiadają wspomnianą wyżej certyfikację i profesjonalny support. Nasze doświadczenia wskazują, że klienci niezbyt chętnie patrzą na wykorzystywanie tej klasy urządzeń w warunkach produkcyjnych.

Udało się nam namówić do współpracy dwa przedsiębiorstwa:

A) Firmę produkcyjną, wykonująca prefabrykaty do produkcji mebli, która zainteresowana jest monitorowaniem warunków produkcji (zużycie prądu, pomiar warunków środowiskowych).

B) Firmę budowlaną (Developer Mieszkaniowy), która zainteresowana jest pomiarem zużycia wody w lokalach, oraz pomiarem zużycia energii w tzw. częściach wspólnych.

Stronę sprzętową przedsięwzięcia oparliśmy o urządzenia Dell Technologies

z rodziny Dell Edge Ecosystem (modele Gateway 3001 i 3003).

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, o szerokim spektrum zastosowań.

Dla nas wartościowe z kilku powodów:

• Wytrzymałe obudowy, przystosowane do warunków występujących na produkcji.

• Złącze GPIO

• System montażowy DIN

• Wymagana certyfikacja

• Możliwość komunikacji wieloma kanałami (WiFi, Bluetooth, WWAN, RJ45)

• Sprawdzony Support

Prace testowe

Prace testowe

Prace nad modułem trwały łącznie 1,5 roku.

W tym czasie udało się nam stworzyć uniwersalne rozwiązanie do akwizycji danych z urządzeń IoT i ich prezentacji, które w łatwy sposób możemy łączyć z dowolnym naszym modułem. Jesteśmy w stanie współpracować z praktycznie każdym czujnikiem na rynku. Zebrane dane możemy przetrzymywać i prezentować lokalnie, lub w chmurze (w naszym przypadku Microsoft Azure).

Całość została oparta o autorskie oprogramowanie, nazwane dumnie Sylos IoT. Rozwiązanie bazuje na SQL Server jako agregacie danych. W przypadku kolekcjonowania danych procesowych możliwe jest również wykorzystanie nierelacyjnej bazy danych. Dostęp do zagregowaych i przeanalizowanych danych jest zapewniony przez otwarty interfejs WebApi.

Sylos IoT umożliwia komunikację z większością dostępnych sterowników PLC na rynku. W przypadku przeprowadzonych POC, łączyliśmy się m.in. protokołami S7 Siemens, Modbus RTU oraz TCP jak i protokół wymiany danych mierników Mbus.

Nasz system zdał egzamin i został wdrożony

Po udanych pracach testowych, klienci zdecydowali się na pozostawienie systemów u siebie, ale już w warunkach produkcyjnych.

Developer Mieszkaniowy włączył nasze rozwiązanie do swojej oferty, oferując mieszkańcom możliwość wglądu w dokładne rozliczenie mediów. Każdy lokator ma dostęp do serwisu WWW, w którym jest w stanie prześledzić dane związane z użyciem wody, czy ogrzewania. System pozwala też wykrywać i informować o anomaliach (np. wyciek wody).

Dodatkowo wzbogaciliśmy całość o moduł do zgłaszania usterek gwarancyjnych w mieszkaniach, gdzie lokatorzy mogą zgłosić problem (opis usterki, załączone zdjęcie) i śledzić postęp jego rozwiązania.

Skrzynka komunikacyjna SYLOS IoT umieszczona w budynku mieszkalnym

Skrzynka komunikacyjna SYLOS IoT umieszczona w budynku mieszkalnym

Firma produkcyjna zdecydowała się na szerszą współpracę, gdzie IoT będzie elementem składowym większej całości. Mówimy tu o autorskim rozwiązaniu klasy MES, które dziś wspiera działania produkcyjne klienta.

Zapraszam do współpracy

Michał Pytlak

CEO

michal.pytlak@plumsoftware.pl

+48 603 857 541

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o rozwiązaniach SYLOS
Zostaw swoje dane za pomocą formularza, a my skontaktujemy się z Tobą

Administratorem Twoich danych jest Plum Software Kasprzycki, Pytlak Spółka Jawna z siedzibą przy ul. Biskupa Chrystiana 1, 14-260 Lubawa. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na Państwa pytanie/zgłoszenie. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie uniemożliwi odpowiedzi na zadane pytanie/zgłoszenie. Prosimy o zapoznanie się z treścią zamieszczoną pod poniższym linkiem.